Като малка, когато ме питаха дали искам нещо, винаги отговарях с „не“. По-голяма част от отговорите ми бяха „не“. Това се повтаряше по няколко пъти. Накрая си казвах, че ако ме попитат само още един път, ще отговоря с „да“, защото аз реално исках „нещото“. Те така и не ме питаха повече, защото и на тях им омръзваше. Сега като се замисля, съвсем логично е било да стана счетоводител.
Напоследък си дадох сметка, че не е добре да подхождам с толкова отрицание към клиентите ни, когато става въпрос за работа. Но те ме познават и знаят как работим в офиса, така че проблеми няма. Голяма част от това се дължи на моите прекрасни колеги, които са и много мили с абсолютно всички. Така постигаме баланса.
Истината е някъде по средата. Всеки, който е собственик на бизнес и ръководител на предприятие носи отговорност. Веднага след него е счетоводителят, който е и съставител на финансовия отчет. Отговорността може да бъде от различно естество – административна, гражданска, наказателна или етична. Последната е много неприятна.
Дилемата, пред която е изправен всеки собственик е дали да избере счетоводител, който винаги е съгласен с него или да се довери на някой, който може да каже твърдо и обосновано „не“, когато е необходимо. Проблемът е, че доста често предприемачите нямат представа относно работата на счетоводството и функцията, която изпълнява. А счетоводителят е „свързващото звено“ между данъчната администрация и дружеството. Това е само една малка част от неговите задължения. Решението на този проблем е много просто – периодично да се препрочитат административнонаказателните разпоредби на законите. Действат ободряващо и освежаващо. И е полезно, както студения душ за тялото.
Добре е да се разбира и осъзнава, че собственикът, и счетоводителят са от един отбор. И двете страни защитават интересите на предприятието и работят в посока на неговото развитие. Разликата е, че фирмата като правен субект е юридическо лице, докато собственикът и счетоводителят са физически лица. От голяма важност е въпросните физически лица да могат да спят спокойно вечер. За целта е необходима чиста съвест.
В практиката възникват ежедневни казуси. Те трябва да намерят своето решение и това е част от кръговрата на икономическия живот. Всяка ситуация е добре да се разглежда от различни страни, защото често се намесват няколко закона. Много е полезно да участва и адвокат. Колкото по-голям е екипът, толкова повече ползи носи.
Решенията се вземат от управителите. Предполага се, че те трябва да са информирани. Често има няколко варианта на действие, с различни последици. Тук следва да се намеси счетоводителят. Той трябва да даде насоки, да предложи начини за разрешаване на проблема, съобразени със законодателството. Да каже какви действия да се предприемат и какви ще са последиците от тях. Необходим е безпристрастен, критичен, обективен поглед и анализ.
В момента правим ремонт в офиса. Днес дойде един човек, който трябваше да измери цялата квадратура, за да може фирмата да ни даде оферта за ламинат. В продължение на един час, заедно с колегата ми, слушахме как „няма да стане“, колко е трудно и невъзможно, колко е сложно и т.н. Накрая всички се разделихме с много неприятно чувство, а като бонус бяха и нервите, които въпросният човек ни образува за остатъка от следобеда. В края на деня, аз бях почти сигурна, че няма да продължим с тази фирма. Очевидно е, че този подход към работата при търговците не води до добри резултати.
Критичното мислене винаги помага, а това да можеш да казваш „не“ не е толкова лошо, когато става въпрос за счетоводство. В голяма степен е от значение за правилното развитие и стабилността на компанията. Счетоводителите не са търговци. А колкото до хората, с които работим – те ни познават и точно затова са с нас. За тях е важно да ни имат доверие, когато им предоставяме информация. Доверието се изгражда в процеса на активна работа, в продължение на години. А вие приемате ли „не“ за отговор? Помислете, преди да се доверите изцяло! Носите отговорност за действията си.