Доходите на физическите лица се смята за придобити на датата на плащането в брой или заверяването на сметката на получателя при безналично плащане. За непаричните доходи е датата на получаването на престацията.
Изключенията от тези правила са няколко и се отнасят за следните доходи:
- При продажба, замяна или други възмездно прехвърляне на права или имущество (тук спадат акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, включително виртуални валути и търговия с чуждестранна валута), доходът се счита за придобит на датата на прехвърлянето.
Търговията с финансови инструменти основно се осъществява чрез инвестиционни посредници, които периодично предоставят на клиентите си информация относно датите на прехвърляне на финансовите инструменти, а не за датата на получаване на прихода от сделката с активите.
- За доходите на едноличните търговци, както и за доходите на физическите лица – земеделски производители, в обхвата та чл. 29а от закона, при определяне на придобития през данъчната година доход се прилага принципът на начисляването.
- Авансовият данък за доходи от трудови правоотношения се определя месечно на база на месечната данъчна основа, определена след начисляване на дохода.
Облагаеми доходи са тези от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през съответната данъчна година, с изключение на тези доходи, които са необлагаеми. Облагаемият доход от съответният източник се определя като от придобития доход от съответния източник се приспадат разходите, определени в закона. Или: придобит доход – разходи, определени в ЗДДФЛ = облагаем доход.
Освен облагаеми, доходите могат да попадат и в категорията „необлагаеми“. Тези доходи са изброени в чл. 13 от ЗДДФЛ и се отнасят както за местни физически лица, така и за чуждестранни физически лица, установени в държавите – членки на Европейския съюз.
Необлагаеми доходи са:
1. Доходи, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
1.1 един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
1.2 до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години.
Под „недвижим жилищен имот“ за целите на закона се разбира недвижим имот, който към момента на продажбата или замяната може да служи за задоволяване на жилищни нужди.
2. Доходи от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
2.1 пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
2.2 произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
2.3 акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута.
3. Доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби. Това са сделките с дялове и акции на колективни инвестиционни схеми и на национални инвестиционни фондове, акции, права и държавни ценни книжа, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 152, ал. 1 и 2 от Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ). Също така тук попадат и сделките, сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от колективни инвестиционни схеми, допуснати за публично предлагане в страната или в друга държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство и тези, сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от национални инвестиционни фондове, допуснати за публично предлагане в страната; за обратно изкупуване се смята и разпределението на парични средства при ликвидация на национални инвестиционни фондове от затворен тип. И сделките, сключени при условията и по реда на търгово предлагане по глава единадесета, раздел II от Закона за публичното предлагане на ценни книжа, или аналогични по вид сделки в друга държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
Трябва да се обърне внимание и на термина „регулиран пазар“. За целите на закона, това е многостранна система, организирана и/или управлявана от пазарен оператор, която среща или съдейства за срещането на интересите за покупка и продажба на финансови инструменти на множество трети страни чрез системата и в съответствие с нейните недискреционни правила по начин, резултатът от който е сключването на договор във връзка с финансовите инструменти, допуснати до търговия съгласно нейните правила и/или системи, лицензирана и функционираща редовно в съответствие с изискванията на този закон и актовете по прилагането му. Регулиран пазар е и всяка многостранна система, която е лицензирана и функционира в съответствие с изискванията на Директива 2014/65/ЕС.