Уморени ли сте да се безпокоите постоянно за лошото управление на финансите на фирмата, което в крайна сметка ви отдалечава от постигането на бизнес целите? Несъмнено в днешно време е важно да разчиташ на добър счетоводител. Това е човек, с когото да сформираш дългосрочна корпоративна връзка, дори и в тежки условия. Изглежда трудно, но с правилната личност е възможно да се постигне с лекота и без излишно напрежение.
В този пост ще поговорим за „какво да гледаме” и „какво да избягваме”, когато става въпрос за избор на счетоводител за нашия бизнес. Преди да започнем, нека си представим следните сценарии:
Вашата компания открива грешки във финансовите си отчети, които биха довели до потенциални санкции и неправилни бизнес решения.
Или…
Вашата фирма се нуждае от насоки по сложни финансови или данъчни въпроси, но смята, че текущият ѝ счетоводител няма необходимия опит и знания, за да се справи със ситуацията.
Ако някои от тези два сценария ви е познат, тогава днес ще разберете как да изберете правилния счетоводител. Следването на изброените насоки значително ще улесни процеса по избор на експерт, достоен за отговорността, която се поема с тази длъжност.
Комуникацията е от съществено значение не само при избора на добър счетоводител, но е и в основата на всеки един бизнес. Вашият счетоводител трябва да бъде винаги на разположение, за да отговори на въпросите и да помогне за разрешаването на проблемите. Благодарение на комуникацията може да избегнетенеочаквани изненади и скрити разходи.
Ето как да разберете дали един счетоводител е прозрачен и комуникативен:
- Ефективният счетоводител обяснява сложни финансови понятия по ясен и разбираем начин, съобразен с нивото ви на познания;
- Той активно изслушва вашите притеснения и въпроси, като се опитва да разбере нуждите ви.
На последно място, но може би най-важното:
- Вашият счетоводител е този, който комуникира промените в законодателството, дава насоки, препоръки и съвети, а не чака вие да се свържете с него!
Това е така, защото той не е просто изпълнител на задачи, а активен партньор в бизнес процесите, като:
- предоставя периодични отчети за постигнатите резултати;
- предлага обмислени решения и съвети;
- обсъжда с вас стратегически въпроси, свързани с финансовото бъдеще на компанията;
- информира за промени във финансовото състояние на бизнеса;
- активно участва в комуникацията с други специалисти, например адвокати или работници от организацията ви.
Следвайки тези препоръки вече знаете кога един счетоводител приоритизира комуникацията с клиентите си или я неглежира.
Второто нещо, което е като „подводен камък“ за повечето бизнеси е доверието. Не съществуват магически похвати или въпроси, чрез които да разберете дали счетоводителят е с необикновени възможности или е просто поредният…
За изграждането на здрава корпоративна връзка е добре да се наблегне на базовите човешки признаци в изграждането на отношенията. Ние се опитваме да бъдем с нашия счетоводител възможно най-дълго време, а не САМО да намерим такъв. В това има голяма разлика!
Как да изградим дългосрочно партньорство с доверие?
Доверието има три основни характеристики:
- комуникация (вече говорихме за нея);
- последователност, и
- прозрачност или откритост.
Нека разгледаме какво представляват прилагането на последователността и прозрачността в отношенията в бизнеса.
Последователността се изразява в изпълняване на обещанията, спазване на крайните срокове и предоставяне на точна, и надеждна информация за вземане на икономически решения. Прилагане на прозрачността или откритостта е: споделяне на информация, съобщаване предварително за пречки в работата и решаване на проблеми в необходимия момент, преди те да ескалират.
Как да изградим корпоративно доверие?
За да отговорим на този въпрос е добре да разгледаме какви са характеристиките на „корпоративното доверие“. В реалния живот доверието съществува и се изгражда между отделни лица. То е неразделна част и е отличителна черта на здравословните междучовешки взаимоотношения. Корпоративното доверие от своя страна се създава и изгражда за бизнес цели.
Как може да изградим корпоративно доверие?
Ето някои основни насоки, които можете да следвате и прилагате:
- Бъдете честни, общувайте ясно и решавайте проблемите си възможно най-скоро след възникването им;
- Спазвайте високи етични отношения в комуникацията;
- Изпълнявайте обещанията си, спазвайте крайните срокове и се стремете към високи стандарти за качество;
- Осигурете ефективен надзор, изисквайте информация. Това е ваше право и задължение.
Разгледахме накратко основните принципни положения, които валидират изграждането на силни, ползотворни и дългосрочни корпоративни отношения, приложими не само със счетоводството, а и във всяка друга бизнес сфера.
Не трябва да забравяме, че изборът е винаги наш. Ние решаваме дали ще изкачваме нови върхове към успеха или ще стоим в капана на неспиращите трудности. Счетоводството е двустранен процес, в който участват не само счетоводителят, но и управителят на фирмата. Успехът е резултат от правилните действия на много хора, не само на един човек. Добрият счетоводител се вписва с лекота в екипа, той става неразделна част от корпоративната структура, а приносът му към бизнеса се усеща след кратък период на съвместна работа. Затова: избирайте умно!